Australia, Nowa Zelandia + Bali w 6 miesięcy

Jesteśmy 5-osobową rodziną, która uwielbia podróżować po świecie. Byliśmy z rocznym Kacprem w Meksyku, z dwoma dzieciakami w Indonezji i USA, a 3 lata później, już z trójką dzieci, na 8-miesięcznej wyprawie kamperem po Ameryce Południowej. Teraz zakończyliśmy 6-miesięczną wyprawę „Australia, Nowa Zelandia + Bali”

Podczas podróży edukowaliśmy dzieci w systemie edukacji domowej. Prawie codziennie poświęcaliśmy czas na czytanie, pisanie oraz matematykę i przyrodę. Dzieci samoistnie rozwijały umiejętności komunikacji w języku angielskim.

Podróż była świetnym motorem do nauki – pozawaliśmy wspólnie przyrodę, geografię, kulturę i historię miejsc, przez które przejeżdżaliśmy. Poznawaliśmy mieszkańców oraz innych podróżników, czerpiąc garściami z ich modelu życia

PLAN WYPRAWY

Etap I – we wrześniu 2018 roku wylecieliśmy do Australii, gdzie spędziliśmy trzy miesiące objeżdżając wschodnią połowę kontynentu zakupionym w Sydeny kamerem.

Etap II – od grudnia 202018 do początku lutego 2019 zrobiliśmy dwie pętle w Nowej Zelandii – objechaliśmy wyspę północną i południową, również kamperem.

Etap III – luty 2019 do marca 2019 to cztery tygodnie na Bali, tym razem bardziej stacjonarnie, nurkując i objadając się pysznym, azjatyckim jedzeniem.

ETAP I – AUSTRALIA

4 września 2018 wylądowaliśmy w Sydney i po kilkudniowych poszukiwaniach kupiliśmy kampera Toyota Hiace – z 4,5 miejscami do spania, kuchenką i stoliczkiem. Dokupiliśmy mobilną ubikację i wyruszyliśmy na północ.

W Australii spędziliśmy 3 miesiące objeżdżając: 

1. Queensland, czyli wschodnie wybrzeże – BrisbaneArlie BeachTownsvilleCairns do Daintree Forest

2. Outback – przez Mt IsaAlice Springs do Uluru i Kata Tjuta a dalej Coober Pedy do Port Augusta.

3. Victoria i New South Wales – AdelaideMelbournegóra Kościuszki i Sydney.

ETAP II – NOWA ZELANDIA

W grudniu 2018 roku jedziemy do Auckland, gdzie przez 10 dni (długo!) szukamy odpowiedniego dla nas kampera. Znów wozi nas Toyota Hiace, choć 10 lat młodsza!

Objeżdżamy nim w 2 miesiące obie wyspy:

1. z Auckland docieramy do Cape Reinga

2. przez Whitianga, RotoruaTaupo i Palmerson docieramy do Wellington w NYE 18/19

3. po przepływie promem do Picton jedziemy krótko do parku Abel Tasman

4. zachodnim wybrzeżem przezWestport docieramy do lodowców Fox i Franz Josef obok Mt Cook, potem Wanaka i na południe do Invercargill

5. wracamy przez półwysep OtagoOamaru, jezioro Tekapo do Christchurch i na prom do Picton

6. zachodnim wybrzeżem wyspy północnej przez WhanganuiNew PlymounthWaitomo docieramy do Auckland.

ETAP III – relaks na Bali

Choć to wyprawa marzeń, to jednak mała przestrzeń w aucie oraz wysokie ceny w Australii i Nowej Zelandii dają nam w kość. 

Na „relax” lecimy na Bali, licząc, że podreperujemy budżet oraz zasoby energii. Po szoku temperaturowo-żywieniomym oraz przyzwyczajeniu do nowych warunków postanawiamy trochę ponurkować:

1. Objeżdżamy z dołu w górę wyspę – KutaUbudLovina

2. nurkujemy na Nusa Penida – m.in. Manta Point otoczeni przepięknymi mantami!

3. Sanur – relaks z jogą oraz Tulamben – nurkowanie we wraku transportowca Liberty

zBLOGowani.pl